KÉT LELKIPÁSZTORT IKTATTAK BE A HÉTVÉGÉN A MAGYAR PÜNKÖSDI EGYHÁZBAN

2023. június 5.

 
 

Szombaton iktatták be a frissen megalakult Kaposvári Pünkösdi Gyülekezet lelkipásztorává Kocsis Józsefet, valamint vasárnap Bálint Miklóst a Kiskőrösi Pünkösdi Gyülekezet lelkipásztorává.

Kocsis József beiktatása

A Kaposvári Pünkösdi Gyülekezet az idei évben alakult meg egy új plántálásnak köszönhetően az MPE Szeretetotthonának kaposvári épületében. Kocsis József lelkipásztor, feleségével, Georginával és három gyermekükkel, Kálebbel, Benjáminnal és Abigéllel együtt Isten elhívására költözött Kaposvárra az elmúlt év folyamán, és lett a Ruhagyár Lakóparkban működő idősek otthona intézményi lelkésze. Ezt megelőzően a Bakonycsernyei és a Tatabányai Pünkösdi Gyülekezetek lelkipásztoraként szolgált. Kaposvárra költözése óta fogja össze azt a gyülekezetplántáló munkát, melynek nyomán ez az új gyülekezet megszületett, s így, a közösség hivatalos megalakulása után került sor szombaton lelkipásztori beiktatására.

A június 3-án megtartott ünnepi istentiszteleten Földesi Tamás elnök hirdette Isten igéjét, az 1Korintus 3,5-11 versek alapján.

„Hát ki az az Apollós, és ki az a Pál? Szolgák csupán, akik által hívőkké lettetek; mégpedig ki-ki úgy szolgál, ahogy megadta neki az Úr. Én ültettem, Apollós öntözött, de Isten adta a növekedést. Úgyhogy az sem számít, aki ültet, az sem, aki öntöz, hanem csak Isten, aki a növekedést adja. Aki ültet és aki öntöz: egyek, és mindegyik a maga jutalmát kapja majd fáradozásához méltóan. Mert mi Isten szolgálatában állunk, ti pedig Isten szántóföldje, Isten épülete vagytok. Az Istentől nekem adott kegyelem szerint, mint bölcs építőmester, alapot vetettem, de más épít rá. Vigyázzon azonban mindenki, hogyan épít rá. Mert más alapot senki sem vethet a meglevőn kívül, aki Jézus Krisztus.”

Igehirdetésében elmondta, hogy a vetőnek mindig hittel kell vetnie a magot, ami utána elvész az ember szeme elől és minden emberi ráhatás megszűnik vele kapcsolatban. De abban az elvetett magban ott van egy életprogram, ami áttöri a mag burkát, és életet hoz. Nekünk Isten igéjével ugyanez a dolgunk, a mi feladatunk, hogy a földet megműveljük, feltörjük, de Isten adja a növekedést. Annak, aki szánt és vet, reménységgel kell szántania. Az Úr adott ennek a gyülekezetnek is egy megművelésre szánt mezőt, ami viszont nem egyszemélyes munka, szükség van hozzá az Ige alapján Pálra és Apollósra is. Ez egy plántálói, ültetői munka, ami nem egyszerű feladat, de hinni kell, hogy az, amit elvetünk, gyümölcsöt fog teremni. Hangsúlyozta, hogy az utolsó versnek megfelelően a személyes életünknek, és a szolgálatunknak is Krisztus kell, hogy az alapja legyen, mert ez határoz meg mindent. Az alap határozza meg az épület teherbírását, hogy mit fog elbírni, és mekkora felépítményt lehet ráépíteni. Ez a gyülekezet az alapozás fázi
sában tart most, így nagyon fontos, hogy Jézus Krisztusra építsenek.

Az alkalmat Óvári Róbert az MPE Szeretetotthonának vezetője és a Magyar Pünkösdi Egyház alelnöke vezette, és köszöntőt mondott többek között Varga Péter plébános, Dr. Petró László református lelkipásztor, Mike József baptista lelkipásztor, Pásztor Attila, az Apostoli Egyház lelkipásztora, Cieklinski János egyházkerületi vezető, Filó László, lelkipásztor és az MPE Férfi Misszió vezetője, ill. Benedek Zsolt és Dömötör Péter lelkipásztorok.

A beiktatás Földesi Tamás elnök imájával zárult, aki áldást kért Istentől a Kaposvári Gyülekezet növekedésére, és Kocsis József lelkipásztor szolgálatára.

Bálint Miklós beiktatása

A Kiskőrösi Pünkösdi Gyülekezet három éve működött lelkipásztor nélkül, ebben az átmeneti időszakban D. Nagy József akkori kerületvezető volt a közösség ügyvivője, egy négy fős helyi vezetői csapat – Ungvári Csaba, Seidel Alex, Szabó Gábor és Opauszki István – segítségével. Bálint Miklóst a gyülekezet 2023. április 30-án megtartott testvéri óráján választotta meg lelkipásztornak és 2023. június 4-én került beiktatásra. Ezelőtt Bálint Miklós húsz évig volt a Kalocsai Pünkösdi Gyülekezet lelkipásztora. A beiktatáson feleségével Anitával, és lányával, Rebekával vett részt.

Az ünnepi istentiszteletet Seidel Alex vezette, és a köszöntést követően Pataky Albert, mint a Magyar Pünkösdi Egyház korábbi elnöke és a Kiskőrösi Pünkösdi Gyülekezet korábbi lelkipásztora nyitotta meg imádsággal.

A beiktatást Földesi Tamás elnök testvér végezte, aki az alábbi igéket olvasta fel.

„Kérve kérlek Isten és Krisztus Jézus színe előtt, aki ítélni fog élőket és holtakat; az ő eljövetelére és országára kérlek: hirdesd az igét, állj elő vele, akár alkalmas, akár alkalmatlan az idő, feddj, ints, biztass teljes türelemmel és tanítással. Mert lesz idő, amikor az egészséges tanítást nem viselik el, hanem saját kívánságaik szerint gyűjtenek maguknak tanítókat, mert viszket a fülük. Az igazságtól elfordítják a fülüket, de a mondákhoz odafordulnak. Te azonban légy józan mindenben, a bajokat szenvedd el, végezd az evangélista munkáját, töltsd be szolgálatodat.” 2Tim. 4,1-5

„Bízzatok vezetőitekben, és hallgassatok rájuk, mert ők vigyáznak lelketekre úgy, mint akik erről számot is adnak. Hadd tegyék ezt örömmel, és ne sóhajtozva, mert ez nem válnék javatokra.” Zsid. 13,17

Földesi Tamás a beiktatás során elmondta, hogy a megbízás egy lelkipásztori feladatra az ige alapján Isten és Krisztus jelenlétében történik. Timóteus fel volt szólítva az ige hirdetésére, és lelkipásztorként az ember ezzel van megbízva, még olyankor is, amikor az igazságot nem nagyon akarják meghallgatni az emberek, és elfordítják a fülüket tőle. A prédikátor ekkor sem lehet kiszolgálója a „viszkető füleknek”, hanem az igazságot kell hirdetnie. A második felolvasott igével kapcsolatosan pedig kiemelte, hogy nagyon nagy felelősséget tesz az ige a lelkipásztorra, hiszen ő „vigyáz a lelkekre”, számadással tartozik értük. Ilyen nagy súlyú felelősség azonban nem képzelhető el anélkül, hogy a lelkipásztornak ne lenne tekintélye. Csak a felelősséget hangsúlyozni a tekintély nélkül nem lehet, mert ez a kettő összefügg. A gyülekezet és a pásztor egymásra találásának nagy ereje van.

A beiktatási ceremónia végén Földesi Tamás kért áldást Bálint Miklós testvérre és szolgálatára.

Ezt követően Bálint Miklós elmondta első igehirdetését, mint a gyülekezet lelkipásztora, melyben a Nehémiás 2,17-18 verseit olvasta fel.

„Ekkor azonban így szóltam hozzájuk: Magatok is látjátok, hogy milyen bajban vagyunk: Jeruzsálem romhalmazzá vált, kapui pedig tűzben égtek el. Jöjjetek, építsük fel Jeruzsálem várfalát, hogy ne gyalázhassanak többé bennünket! Elmondtam nekik, hogy Istenem milyen jóakarattal volt hozzám, és hogy milyen szavakat intézett hozzám a király. Erre ők így feleltek: Kezdjük hát el az építkezést! És hozzáfogtak nagy buzgalommal a nemes feladathoz.”

Igehirdetésében arról beszélt, hogy az egész fogságbavitel a bűn következménye volt, hiszen Isten megmondta a népének, hogy ha elhajlik tőle, akkor annak következményei lesznek. Mind az asszír fogság az Északi Királyságban, mind a babiloni fogság a Déli Királyságban a bűn miatt következett be. Valószínűleg Nehémiás már ebben a fogságban született, soha nem is élt atyái földjén, ő a Perzsa Birodalomban növekedett. Magas, bizalmi pozícióban dolgozott, mint a király pohárnoka, ami megbízhatóságáról és jelleméről is sokat elárul. Mikor meghallotta, hogy milyen állapotok uralkodnak Jeruzsálemben, akkor gyászolt és sírt. Senkit nem hibáztatott, hanem azonosította magát a néppel, és négy hónap imádság után kérte meg a királyt, hogy engedje őt el újjáépíteni a várfalat. A király támogatásával tehát elment, és belekezdett a munkába. Kiemelte Szanballat és Tóbijjá ténykedésére hivatkozva, akik akadályozták Nehémiást az építésben, hogy az ördög soha nem nézi jó szemmel, amikor Isten népe helyre akar állni. Ilyenkor mindig van ellentámadása, mert nem akarja, hogy a falak újjáépüljenek. Nehémiás az Isten rajta nyugvó jóakarata által végezte el sikerrel a munkát. Kiemelte továbbá, hogy többet olvasunk arról Nehémiás könyvében, hogy egy-egy falszakaszt kaptak különböző emberek, amin dolgoztak, azaz a fal építése egy közös munka. Nem a lelkipásztor fogja egyedül elvégezni a munkát, hanem mindenkinek megvan a gyülekezetben a saját feladata. Kiemelte, hogy a falak fölépítéséhez erőre van szükség a mennyből, és arra hívta a közösséget, hogy közösen kezdjenek hozzá a jó munkához.

Bálint Miklóst köszöntötték többek között: Seidel Alex, a vezetőség nevében, Arató Lóránd evangélikus igazgatólelkész, a Kiskőrösi Lelkészi kör képviselője, Domonyi László, Kiskőrös város polgármestere, Városi Ferenc, a Keceli Pünkösdi Gyülekezet presbitere a körzet lelkipásztori köre nevében, Rozgonyi Botond a korábbi lelkipásztorok nevében és D. Nagy József korábbi kerületvezető.

2020