Művészetterápia, bibliodráma, érzelmi fókuszú terápia

2025. május 21.

 
 

2025. április 10-én került sor a Pünkösdi Teológiai Főiskola Pünkösdi100 rendezvénysorozat részeként szervezett konferenciasorozatának harmadik alkalmára.

Pataky Albert beszámolója a „Művészetterápia, bibliodráma, érzelmi fókuszú terápia – hol a helyük a pasztorálpszichológiai lelkigondozásban?” c. konferenciáról:

2025. április 10-én tartották meg a Pünkösdi100 idei programsorozatába illeszkedő, a „Lélek a lelkigondozásban” című konferenciák harmadik alkalmát a Pünkösdi Teológiai Főiskolán. A téma ezúttal az érzelemi fókuszú terápia (EFT), a művészetterápia és a bibliodráma helye és szerepe volt a pasztorálpszichológiai lelkigondozásban.

Henderson Katalin köszöntője és bevezetője, valamint Ungvári Csaba imádsága után az első előadásban Tóth János beszélt az érzelemfókuszú terápia lelkigondozói gyakorlatban végzett alkalmazásáról. Ismertette a terápia rövid történetét, alapjait és forrásait. Röviden beszámolt arról, hogy ezt a terápiát házaspárok esetében is sikeresen alkalmazza. Az EFT az érzelmi gátakra figyel, elsősorban azokra az elakadásokra, amelyek megakadályozzák, hogy a pár tagjai elérhetőek, válaszkészek, társak legyenek egymás számára. Az érzelmi fókuszú terápia az élményközpontú terápiára, a személyközpontú terápiára, a rendszerszemléletű terápiára, valamint meghatározóan a kötődéselméletre épül. Az EFT hangsúlyos eleme a kötődés, ami ott van az anya-gyermek kapcsolatban, alapja a szerelemnek, irányt mutat az intimitásban, a párkapcsolatban, a szexualitásban és a házastársi konfliktusok kezelésében. Az előadó beszélt a kötődéstípusokról és a kötődési stílusokról felnőttkorban. Reflexiók és kérdések után szünet következett.

A második előadásban Medvegy-Andelic Marija a művészetterápiás eszközök alkalmazásáról beszélt a lelkigondozásban. Marija rávilágított arra, hogyan lehet a művészet a Lélek munkájának eszköze a lelkigondozás folyamatában. Bemutatta, hogyan segíthet egy alkotás abban, hogy átlépjünk belső nehézségeinken, korlátainkon, fájdalmainkon és beszűküléseinken. Terápiás tapasztalatai alapján beszélt arról, hogyan élhetjük meg azt, hogy az Örökkévaló lenyújtja kezét, felemel, kihúz és tágas térre helyez bennünket. Nagyon érdekes része volt az előadásnak a gyakorlati bemutató, amelynek szereplői az előadáson résztvevő önkéntesen jelentkező PTF hallgatók voltak. A bemutató témaköre pedig a gúzsba kötöttségből, a halál csapdáiból, a Seol köteleiből való kiszabadulás élményének átadása volt.

Az utolsó előadás Nyulászi Esztertől a bibliodráma lelkigondozásban betöltött lehetőségeiről és szerepéről szólt. Bemutatta hogyan történik a „szerepvállalás”, ami a bibliai történetek szereplőinek „bőrébe” való belépésről szól. Ez nem csupán intellektuális azonosulást jelent, hanem a szerep fizikai és érzelmi megélését. Eszter beszélt a csoportfolyamatokról, az „itt és most” élményéről, valamint a spontaneitás és kreativitás szükségességéről. A konferencia utolsó blokkja egy kerekasztal beszélgetés volt az előadók részvételével. Ezt a részt Henderson Katalin és Horváth Kávai Árpád közösen vezették.

Egy igazán érdekes, színes konferencia volt.A konferenciasorozat 2025. május 22-én „A Szentlélek ajándékai a pünkösdi lelkigondozás történetében” témával folytatódik. Az eseményre még lehet jelentkezni a Pünkösdi Teológiai Főiskola honlapján.

2020