Templomátadás Mezőberényben

2025. június 5.

 
 

2025. június 27-én, pénteken kerül sor a Magyar Pünkösdi Egyház Országos Cigánymisszió által Mezőberény Delhi városrészében épített cigány templom átadására. A templom nem csupán az imádkozás és az istentiszteletek helyszíne lesz, hanem közösségi térként is szolgál majd, ahol oktatási, szociális és kulturális programok valósulhatnak meg.

Mezőberény Delhinek nevezett romák lakta városrészén épült fel Magyarország első pünkösdi cigány temploma. Delhiben minimális azoknak a száma, akik szakmával rendelkeznek, a gyermekek a szabadidejüket leginkább a telepen élő barátaikkal közös játékkal töltik, ezért is bír különösen nagy jelentőséggel a templom felépülése számukra, ahol a hitéleti tevékenység mellett oktatásokat, egyéb közösségi rendezvényeket is szerveznek majd.

A templom Surman László békési lelkész, író-költő, kezdeményezésére vált valóra, ő ugyanis 2018-ban kapta az építkezés gondolatát, amit nemsokára tettek is követtek. Az út nem volt könnyű, a központi támogatáson túl a beruházás költségeinek nagy részét adományokból kellett fedezni.

„Olyan közösségi térként kívánunk működni, ahol lehetőség van szakmai vagy akár érettségi képzések megszervezésére is. Célunk, hogy minden olyan lehetőséget megteremtsünk a helyieknek, ami előrelépést hozhat számukra az élet különböző területein” – fogalmazott Surman László. A Pünkösdi Cigánymisszió a Miskolci és a Tokaj-Hegyaljai Egyetemmel közösen szociológiai kutatásokat is végzett a környékbeli emberek helyzetéről, amiben olyan eredmények láttak napvilágot, melyek alapján a telepen élők számára jelentős életváltozásokat hozhat egy hitéleti közösség rendszeres jelenléte.

„Tudományos módszerekkel azt vizsgáltuk, hogy a megtérés milyen mértékben változtatta meg a helyi lakosság életét, és kimondhatjuk, hogy jelentősen. A békési telep egyharmadánál ez a folyamat döntő életmódváltást hozott a szegénység ellenére. A hit azért is fontos, mert ameddig az emberek bele vannak ragadva a reménytelenségbe, addig nem lehet komoly változást elérni. A telepen a legtöbben közmunkából, szociális ellátásból, alkalmi munkából élnek„ – emelte ki a felmérés kapcsán dr. Kotics József egyetemi docens.

A múzeum, sport, vagy éppen a könyvtár a legtöbb esetben teljesen elérhetetlen a helyben élő fiatalok számára, ami óriási hátrányt okoz a jobb helyzetben élő gyermekekkel szemben.

A Magyar Pünkösdi Egyház Országos Cigánymisszió 1996 óta nyújt segítő kezet a társadalom legkiszolgáltatottabb rétegeinek. A békési központú szervezet ma már számos területen nyújt szolgáltatásokat, így a szociális alapellátásban, az oktatásban és különböző missziós tevékenységeikben egyaránt.  Ma a misszió és a hozzá kapcsolódó, több mint 40 szervezet összesen közel 1300 munkavállalót alkalmaz. Több, mint 200 gyülekezet tartozik hozzájuk. Tevékenységeivel Magyarországon közel 500 településen jelen van, továbbá a Kárpát-medencére is kiterjed működési területe. A misszió kezdeményezései által közvetlenül elért roma emberek száma jelenleg meghaladja a 25 000 főt, a szociális ellátás területén a 12 000 főt.Mint mondják, több mint negyedévszázados működéssel a hátuk mögött, egyre inkább szembesülnek a sürgető szükségekkel, amelyek megválaszolására széleskörű megoldásokat kínálnak.

Program:

Köszöntés – 10:00

  • Surman László Lépj be hát című verse egy Mezőberény „Delhi” városrészében élő roma diák előadásában
  • „Isten épít templomot Delhiben” c. videó Surman László üzenetével
  • Dicsőítés: MPE OCM Remény Hangjai dicsőítő zenekar

Ünnepi beszédek

  • Sztojka Attila, társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkár
  • Siklósi István, Mezőberény polgármestere
  • Harri Hakola, a Fida International ügyvezető igazgatója
  • Jyrki Palmi, a Fida International nemzetközi ügyvezető helyettese

Szalagátvágás

  • Dicsőítés: MPE OCM Remény Hangjai dicsőítő zenekar
  • Durkó Albert, az MPE OCM vezetőjének igei gondolatai
  • Pirjo-Riitta Törmänen bizonysága

Facebook esemény:
https://fb.me/e/5KFjeEzTW

2020