Legyél eszköz! – OIM Ifjúsági Tábor Soltvadkerten
2024. augusztus 12-17. között rendezték meg az Országos Ifjúsági Misszió idei táborát Soltvadkerten, melyen közel 140 fiatal vett részt. A hét során a Szentlélek ajándékairól és a Lélek gyümölcseiről hallhattak tanításokat a résztvevők.
A dicsőítésben a Békési Kegyelem Gyülekezet dicsőítő csapata szolgált a fiatalok felé, az esti alkalmakon pedig minden nap más szolgáló hirdette Isten igéjét. A fiatalok délelőttönként kicsoportos foglalkozásokon vehettek részt, ahol mélyebben is elmerülhettek az adott témákban, délutánonként pedig különböző fakultatív programok közül választhattak, mint a röplabda-bajnokság, a Prédikátor kerestetik!, illetve két alkalommal fakultációt is tartottak: párválasztás témában a Muzslai házaspárt, házasság témában pedig a Sánta és Szűcs házaspárok beszélgetéseit hallgathatták meg.
A hétfő esti nyitó alkalmon Weller Levente lelkész osztotta meg az igei üzenetet. Bevezetésül elmondta, hogy Isten minden emberre eszközként tekint és minden embert szeretne használni az ő munkájában, de az rajtunk múlik, hogy milyen eszközök vagyunk. Fontos, hogy elérhető és hadra fogható eszközök legyünk és az is, hogy tudjuk, milyen célból vagyunk eszközök. A Szentlélek ajándékai haszonra adatnak, azért, hogy másokat építsünk általuk. Nem használhatjuk önös érdekekre.
Ezután az Apostolok Cselekedeteiből olvasta Isten igéjét: „Az Úr angyala pedig így szólt Fülöphöz: Kelj fel, és menj Dél felé a Jeruzsálemből Gázába vezető útra, amely néptelen. Ő felkelt, és elindult. És íme, egy etióp férfi, a kandakénak, az etiópok királynőjének udvari főembere, aki egész kincstára fölé volt rendelve, és Jeruzsálemben járt az Istent imádni, visszatérőben hintóján ülve Ézsaiás prófétát olvasta. Ezt mondta a Lélek Fülöpnek: Menj oda, és csatlakozz ahhoz a hintóhoz! Amikor Fülöp odafutott, hallotta, hogy Ézsaiás prófétát olvassa, és megkérdezte tőle: Érted is, amit olvasol? Erre az így válaszolt: Hogyan érthetném, ha valaki meg nem magyarázza? És megkérte Fülöpöt. hogy szálljon fel, és üljön mellé.” (ApCsel 8,25-31)
A kincstárnok azért ment Jeruzsálembe, hogy Istennel találkozzon, de ott falakba ütközött. A találkozás során azonban világossá vált számára, hogy Isten nem a falak mögött lakozik. Miután Fülöp elmagyarázza neki az igeszakaszt, megvallja Istenbe vetett hitét és ezáltal azonnal bekerül az ő jelenlétébe.
Mindez azért volt lehetséges, mert Fülöp hallgatott Isten szavára, hagyta, hogy a Lélek vezesse őt és amikor odament a kincstárnokhoz, pontosan tudta, hogy mit kell kérdeznie. Azt, hogy mit mondjon a száj és hova menjen a láb, a Szentlélek munkálja. Nekünk csak engedelmeskednünk kell.
Kedden Kövesdi Áron, a Szombat 5 egyik vezetője hirdette Isten igéjét. Az üzenetet a következő kérdés köré építette fel: mi a feltétele annak, hogy a kegyelmi ajándékok jól tudjanak működni?
Fontos, hogy helyes vágyaink legyenek és azért kérjük az ajándékot, hogy elmélyüljön az Istennel való kapcsolatunk (1Kor 14,1). Fontos, hogy legyen egy helyes identitásunk Krisztusban – tudnunk kell, hogy a Lélek kitöltetése minden emberre vonatkozik (Jóel 3,1), nem csak néhány kiválasztottra. Fontos, hogy a hitünk szilárd alapokon álljon – tudnunk kell, hogy miért teremtett minket Isten (Ézs 61,1, Ef 2,10). Fontos, hogy helyes legyen a motivációnk – másoknak akarjunk segíteni az ajándékokkal, ne pedig magunknak (1Kor 12,7). Végezetül pedig fontos, hogy helyesen gyakoroljuk a kegyelmi ajándékokat és növekedjünk a gyakorlat során (Zsid 5,17).
Ezzel végére értek az egész félév során taglalt témának és szerda este már a Lélek gyümölcseiről hallhattak tanítást a fiatalok. Gurzó János, az Országos Ifjúsági Misszió vezetője a Galatákhoz írt levélből olvasta Isten igéjét:
„Intelek titeket: a Lélek szerint éljetek, és a test kívánságát ne teljesítsétek. Mert a test kívánsága a Lélek ellen tör, a Léleké pedig a test ellen, ezek viaskodnak egymással, hogy ne azt tegyétek, amit szeretnétek. Ha pedig a Lélek vezet titeket, nem vagytok a törvény uralma alatt. A test cselekedetei azonban nyilvánvalók, mégpedig ezek: házasságtörés, paráznaság, tisztátalanság, bujálkodás, bálványimádás, varázslás, ellenségeskedés, viszálykodás, féltékenység, harag, önzés, széthúzás, pártoskodás, irigység, gyilkosság, részegeskedés, tobzódás és ezekhez hasonlók. Ezekről előre megmondom nektek, amint már korábban is mondtam, akik ilyeneket cselekszenek, nem öröklik Isten országát. A Lélek gyümölcse pedig: szeretet, öröm, békesség, türelem, szívesség, jóság, hűség, szelídség, önmegtartóztatás. Az ilyenek ellen nincs törvény. Akik pedig Krisztus Jézuséi, a testet megfeszítették szenvedélyeivel és kívánságaival együtt. Ha a Lélek által élünk, akkor éljünk is a Lélek szerint. Ne legyünk becsvágyók, egymást ingerlők, egymásra irigykedők.” (Gal 5,16-26)
A gyümölcstermés egy hosszabb folyamat eredménye és az, hogy milyen gyümölcsöket termünk, sokat elárul arról, hogy éppen milyen állapotban vagyunk. Az igében olvasunk a test cselekedeteiről és a Lélek gyümölcseiről is, nekünk kell eldöntenünk, hogy melyik úton szeretnénk járni és milyen gyümölcsöt, értéket szeretnénk hagyni magunk után.
József történetét olvasva látjuk, hogy próbál a Lélek szerint élni, de mégsem szerencsés az élete. A testvérei bedobják a kút mélyére, majd pedig eladják rabszolgának. Később pedig börtönbe is kerül. Tovább olvasva a történetet azonban látjuk, hogy évekkel később mégis meglesz az eredménye József kitartásának.
A gyümölcs nem egyik pillanatról a másikra fog megteremni, kitartónak kell lennünk és oda kell szánnunk magunkat arra, hogy a Lélek szerint éljünk, akkor is, ha sokszor úgy tűnik nem éri meg.
Csütörtökön Kis István, a Békési Kegyelem Gyülekezet dicsőítésvezetője osztotta meg az igei üzenetet arról, hogy miért fontos, hogy gyümölcsöt teremjünk.
Isten akarata nem merül ki abban, hogy üdvösségünk van. Olyan embereket keres, akik képviselik őt a világban. Így a megváltás nem a cél, hanem az eszköz!
Honnan származunk? Kit, kinek a kultúráját képviseljük? Ahhoz, hogy helyesen tudjuk képviselni Jézust, ismernünk kell a menny kultúráját, hiszen nem ebből a világból valók vagyunk: „Én nekik adtam igédet, és a világ gyűlölte őket, mert nem a világból valók, mint ahogy én sem vagyok a világból való.” (János 17,14)
A világ gyűlöl minket, ahogy a sötétség gyűlöli a világosságot, mert a fény rávilágít a bűneikre. A mi elhívásunk azonban az, hogy bemutassuk Istent a világnak, akkor is, ha ez gyűlöletet vonz maga után.
Istent bemutatni pedig leginkább a cselekedeteinkkel, a viselkedésünkkel tudjuk, amihez elengedhetetlen, hogy a Lélek gyümölcse megnyilvánuljon a mi életünkben.
Pénteken Szerdi Szilárd, a Kecskeméti Pünkösdi Gyülekezet lelkipásztora hirdette Isten igéjét. Több személyes példán keresztül arról beszélt, hogy a jó gyümölcs termése hosszú folyamat, melynek során néha szükségünk van megmetszésre is, hiszen ettől válik egyre erősebbé a fa.
A megmetszés nem mindig kellemes, de meg kell tanulnunk elszenvedni ezeket az időszakokat, ha szeretnénk jó gyümölcsöket teremni. A jó gyümölcsök a mi életünket is jobbá teszik, de a gyümölcs elsősorban nem a fáért van, hanem a többiekért.
A szombat esti záró alkalmon Fajó Attila, a Békési Kegyelem Gyülekezet ifjúsági vezetője osztotta meg az igei üzenetet, melyhez a Rómaiakhoz írt levélből olvasta Isten igéjét:
„Emberi módon beszélek, mert erőtlenek vagytok. Ahogyan tehát tagjaitokat a tisztátalanság és a törvénytelenség szolgálatába állítottátok, hogy törvénytelenekké legyenek, úgy most állítsátok tagjaitokat az igazság szolgálatába, hogy szentek legyenek. Mert amikor a bűn szolgái voltatok, szabadok voltatok az igazságtól. De milyen gyümölcsöt termett ez akkor nektek? Bizony, most szégyenkeztek miatta, mert ennek vége a halál! Most azonban, miután a bűntől megszabadultatok, és Isten szolgái lettetek, már ez meghozta nektek gyümölcsét, a megszentelődést, amelynek vége az örök élet.” (Rm 6,19-22)
Istennek a test gyümölcseivel nem tudunk örömet szerezni, így az első gyümölcs, amit meg kell teremnünk, az a szent élet. Meg kell szentelődnünk, azaz Istennek különválasztott emberekké kell válnunk.
A megszentelődést és a gyümölcstermést megelőzi a korrekció, a megmetszés. Először le kell metszeni a testi gyümölcsöket, a testi kívánságokat, hogy legyen hely az új, lelki gyümölcsöknek: „Az első pillanatban ugyan semmiféle fenyítés nem látszik örvendetesnek, hanem keservesnek, később azonban az igazság békességes gyümölcsét hozza azoknak, akik megedződtek általa.” (Zsid 12,11)
Isten számára mindannyian hasznosíthatóak, használhatóak vagyunk, de először meg kell szentelődnünk, hogy jó gyümölcsöt teremhessünk.