A Szentlélek munkája a lelkigondozásban

2025. április 7.

 
 

2025. március 20-án került sor a Pünkösdi Teológiai Főiskola Pünkösdi100 rendezvénysorozat részeként szervezett konferenciasorozatának második alkalmára.

Pataky Albert beszámolója „A Szentlélek munkája a lelkigondozásban – a lelkipásztor szemszögéből” c. konferenciáról:

Március 20-án folytatódott a Pünkösdi Teológiai Főiskola és a Pünkösdi100 munkacsoport által közösen szervezett konferenciasorozat. Ezen a napon a Szentlélek lelkigondozásban végzett szerepét mutatta be a három gyülekezeti szolgálatban álló előadó a lelkipásztor és a gyülekezet szemszögéből.

Paul Gracza, a PTF rektora, bevezető szavai után Rémán Dániel, a Keceli Pünkösdi Gyülekezet lelkipásztora és egyben a PTF mesteroktatója tartotta meg az első előadást. Előadásának címe: „Szent Szellemmel a pasztorációs lélek-gondozásban”. Kifejtette milyen fontos szolgálata van a gyülekezetnek a lelkigondozásban. Minden embernek szüksége van a gondoskodásra, a hívő közösség pedig a gondoskodás helye. Pozitív értelemben jelen kell lennünk a másik ember életében. Ebben segít a Szentlélek, aki jelen van a hívő emberek életében. Rémán Dániel az emmausi tanítványok történetén keresztül mutatta be Jézus lelkigondozását. A Szentlélek munkájának négy területére hívta fel figyelmünket az előadó, melyek a következők: a jelenlét, az inspiráció, a hit és a bizalom kialakítása, valamint a karizmák. Záró gondolataiban szólt a prófétikus igehirdetés és az ihletett közösség fontosságáról.

A második előadásban Baráti Róbert, az Ózdi Pünkösdi Gyülekezet lelkipásztora és a Tanulmányi Tanácsadó Testület vezetője „Amikor a Lélek gondoz – lelkipásztori utak és útkeresések” témacímmel beszélt a saját szolgálatában is jelenlevő lelkigondozói helyzetekről és színterekről. Érdekes és követendő példa lehet a lelkigondozói típusú kiscsoportokra az Ózdon „Helyreálló Csoport”-ként indított kiscsoport. A gyülekezettől elsodródott, onnan kizárt vagy tagságukból felfüggesztett embereket igyekeztek ezzel a szolgálattal elérni. Céljuk az volt, hogy elősegítsék ezeknek az embereknek a Jézus Krisztushoz és a gyülekezethez való közeledését. Az előadó beszélt a lelkigondozói határesetekről és a lelkigondozók kompetenciahatárairól is. Fontos ezekkel tisztában lenni, mert különben súlyos szakmai hibát követhet el a lelkigondozó, rosszabb esetben pedig még nagyobb lelki kárt is okozhat a gondozott életében.

A nap utolsó előadója, Dömötör Péter volt, aki a Magyar Pünkösdi Egyház Bakonycsernyei Gyülekezetének lelkipásztora, valamint a Keresztény Motorosok Szövetségének magyarországi elnöke is. Előadásának címe, a „Lelkigondozás a Szentlélek erejével különleges közegekben”, már sejtetni engedte, hogy nem az általánosan ismert lelkigondozásról fog beszélni. A motoros szövetségek tagjai a világ minden részén a társadalom igen érdekes személyei. Általános gyülekezeti istentisztelettel talán nem lehet őket megcélozni, de el tudják érni őket hasonló „bandák” tagjai. Egyik nem titkolt célja ez a Keresztény Motorosok Szövetségének. Az ő missziós és lelkigondozói szolgálatukba engedett bepillantani Dömötör Péter. Nagyon érdekes szituációkat és történeteket mondott el, amelyeknek általában nem lehet részese egy „tipikus lelkész”. Azonban a Szentlélek ott is akar és tud munkálkodni, ahol egy átlagos pap nem tudná mit kell tennie. Három rendkívüli esettanulmányon keresztül mutatta be előadónk a Szentlélek páratlan munkáját a különleges terepeken és személyeken. Ezek között egyik egy muszlim imám keresztény hitre való térése volt.

Mindhárom előadást követően volt lehetőség reflexiókra és kérdések feltevésére. A konferencia záró programja egy kerekasztal-beszélgetés volt, amelynek résztvevői a három előadó és a konferenciahallgatóság volt. Sok tanulságos történettel fűszerezett délutánt tölthettünk együtt a Pünkösdi Teológiai Főiskolán. Akinek kedve támad a konferenciasorozatba bekapcsolódni, az még regisztrálhat a PTF honlapján a következő eseményre, amelyre április 10-én kerül sor és témája a művészetterápia és a bibliodráma lesz.

2020